Login
Sunday 27.4.2025
Live ticker:
Search

Štab civilne zaštite Tešanj je nakon procjene opasnosti već nakon izlijevanja vode iz korita rijeka Bosne i Usore proglasio stanje prirodne nesreće na području općine Tešanj i aktivirao rad Općinskog štaba u ovim uvjetima, čime je započeo angažiranje svih raspoloživih snaga i sredstava u spašavanju ljudskih života i imovine i provođenju daljnjih mjera odbrane.

Imajući u vidu teško stanje u susjednim općinama Maglaj, Doboj i Doboj Jug i prijetnju koju je donosila katastrofalna poplava, prioritet je bilo operativno djelovanje na terenu i pružanje pomoći tamo gdje je ona bila najpotrebnija.

Organizacija i rad Štaba prilagođeni su novonastalim uvjetima.Štab je u cijelosti neprekidno angažiran sa svim svojim organizacijskim strukturama, snagama i sredstvima, intervenišući u zoni svog djelovanja, ali i prema susjedima, kako bi im se pružila neophodna pomoć.


Na sreću, ljudskih žrtava u našoj općini nije bilo.

Nakon povlačenja vode s poplavljenih područja, još većim intenzitetom i angažovanjem novih snaga i sredstava, pristupilo se otklanjanju posljedica na objektima i uništenim površinama kako bi se spriječila pojava zaraznih bolesti i izvršile potrebne mjere higijensko-epidemiološke i sanitarne zaštite.

S poplavljenih područja neškodljivo su uklonjene i na za to određenoj lokaciji pokopane uginule životinje i perad uz poštivanje propisa zaštite u realizaciji ovih aktivnosti i nadzor stručnih osoba iz Štaba.

Prvi zbirni, nepotpuni važniji podaci, urađeni prema informacijama i izvještajima sa jučerašnjim danom, govore da će štete i na općini Tešanj u konačnici biti velike i da je ova nesreća u Bosni i Hercegovini, pa i u našoj općini, već poprimila i neke elemente katastrofe.

Komisije za procjenu šteta su na terenu i uskoro bi se mogle znati i zvanične procjene štete.

Za sada, prezentiramo samo neke od objedinjenih, ali još uvijek nezvaničnih podataka o razmjerama poplave, štetama i aktivnostima koje je Štab poduzeo.

Nakon izlijevanja rijeka Bosne i Usore na području naše općine pod vodom su se našla naselja Šije, Kraševo i Kalošević.

Poplavljena je površina od 1,3 do 1,5 kilometara kvadratnih (130 - 150 h).

Poplava je direktno ugrozila 600-700 stanovnika.

Pod vodom su se našle 94 kuće i preko 200 drugih objekata, a 288 stanovnika iseljeno je iz svojih domova na sigurnija mjesta.

Poplavu je pratila i pojava klizišta, koja su ugrozila 36 kuća, prekinula za saobraćaj 54 dionice puta i porušila ili ugrozila 38 pomoćnih objekata.

Iz kuća kojima su klizišta nanijela štetu i prijete njihovom rušenju iseljeno je 16 porodica.

Gotovo svi izlazni putevi iz općine prema drugim mjestima bili su u prekidu. Od prvog dana radi se na njihovoj sanaciji i uspostavljanju minimalne prohodnosti. I danas je zbog klizišta i odrona zatvoren dio magistralnog puta kroz naselje Kosova u općini Maglaj i saobraćaj se odvija zaobilazno, starom cestom preko Ševarlija.

Poplavom je stradala i perad na jednoj peradarskoj farmi, te nekoliko goveda.

Općina Tešanj je na svoja, ali i ugrožena područja susjednih općina Maglaj, Doboj i Doboj Jug neprekidno vršila dostavljanje pitke vode u cisternama, vršila prihvat privremeno raseljenih osoba, vršila njihovo medicinsko zbrinjavanje i pružala im humanitarnu i svu drugu potrebnu pomoć, pomaže u uspostavi napajanja strujom i vodom, upućuje ekipe dobrovoljaca za čišćenje i sanaciju, timove za pranje i dezinfekciju, a neprekidno vrši dijalizu i za 24 bolesnika iz Doboja, organizirajući rad dijaliznih ekipa Opće bolnice u tri smjene.

Prosječno se dnevno angažira 15-20 vozila i mašina i 120-150 ljudi. Aktivno je i na terenu svakodnevno rade 3-4 mobilne medicinske ekipe, te 3-5 timova za dezinfekciju.

Odziv građana na pozive za prikupljanje i distribuciju humanitarne pomoći putem Prihvatnog centra Civilne zaštite smještenog u Vatrogasnom domu u Tešnju je izuzetan. Pomoć i dalje pristiže, a do sada je prikupljeno i distribuirano, između ostalog:

  • preko 14.000 hljebova

  • preko 2800 pakovanja vode za piće u bocama od 5 litara

  • 280 paketa mineralne vode sa 6 boca u pakovanjima po 2 litre

  • Preko 1.600 raznih konzervi sa hranom

  • 5.200 mesnih salama

  • 150 litara jestivog ulja

  • 330 pakovanja keksa

  • 326 pakovanja dječije hrane

  • Mnogo druge hrane i kućnih potrepština

  • 180 paketa pelena

  • 320 pakovanja sredstava za higijenu

  • Tona stočne hrane

  • Izvjesne količine sredstava za dezinfekciju

  • Odjeće i obuće i drugih artikala


I dalje je prikupljanje pomoći za nastradale prioritet, ali sve one koji mogu i žele pomoći molimo da da više ne donose odjeću i obuću, već da se informiraju o stvarnim potrebama putem Štaba civilne zaštite. U ovom trenutku to su, sigurno, konzervirana hrana, sanitarije i sredstva za higijenu, gumene čizme, alat i pribor za čišćenje i dr. korisni artikli, a o kasnijim prioritetnim potrebama ćemo i ubuduće informirati.

Štab civilne zaštite i dalje nastavlja angažovanje snaga i sredstava kako na području općine Tešanj, tako i prema zahtjevima za pomoć drugih općina, u skladu sa raspoloživim resursima, u smislu pomoći svojih specijalnih timova za čišćenje, dezinfekciju, medicinsko zbrinjavanje i dostavu hrane, vode i higijenskog materijala.


ŠTAB CIVILNE ZAŠTITE TEŠANJ